Výstraha pred fotografom!

 

Alebo prečo je dobré mať signované vlastné fotografie!

Nech tento článok slúži ako výstraha nielen nevestám – kandidátkam na svadobné fotenie, ktoré vyberajú svojho fotografa náhodne a často nevidia ucelenú prezentáciu viacerých kompletných svadieb. Ale nech je aj výstrahou fotografom, čo mali, alebo majú, v pláne niečo podobné, ako sa dočítajú nižšie, v snahe vyšvihnúť sa medzi elitu. V duchu parafrázovaného hesla: „Pomaly ďalej zájdeš! S poctivosťou, kvalitou a pokorou, a bez chamtivosti, ešte ďalej!“

AKO TO CELÉ ZAČALO

„Náhoda býva blbec“, zvyknú vravievať hlavne muži. Ja k tomu dodám – pýšiť sa cudzím perím tiež nemusí byť najšťastnejším riešením, hlavne keď niekto podniká a prezentovaná práca, a vlastná webstránka, mu má dopomôcť k pozitívnejšej reklame a byť i nápomocnou v biznise. Istotne sa týmto ale neriadi slovenský fotograf so pseudonymom Ricco, pôsobiaci v Bratislave, ktorý sa najnovšie, od januára – marca 2012, pasoval i do role svadobného fotografa.

Aby sa mohol prezentovať svojou „bohatou svadobnou“ produkciou, ktorá mu však evidentne chýba, pre úspešný štart si:

1. bez opýtania si „vypožičal“, skopíroval a nahodil, ako skúsený plagiátor, na vlastnú stránku kompletné texty môjho cenníka, ktoré sa nachádzajú v týchto  záložkách:

https://www.svadobna-fotografka.sk/clanky/cennik/svadobne-baliky-sluzieb/

Pre ukážku a ozrejmenie situácie som zhotovila aj print-screeny. Tu ponúkam link na jeho texty:

http://www.fotto.sk/baliky-pre-svadobne-foto-sluzby/

http://www.fotto.sk/cennik-sposob-platby/

Celá moja webová stránka je živá, údaje priebežne dopĺňam, inovujem, vylepšujem,…, takže sa mohlo stať, že nie všetky texty zo začiatku roka 2012 majú 100% zhodné texty s tými mojimi súčasnými, ale vlastním všetky podklady a pôvodne vytvorené texty pre môj web, čo pán Ricco nemá mať odkiaľ. Jedine žeby mi dokázal, že trpím duševnou chorobou a sama chodím na jeho stránku a ukladám si aj tam svoje vlastné duševné vlastníctvo.

Fotograf  Ricco, alias Jozef Ďureje, nemal ani len snahu, ako to robia iní, jemu podobní  slovenskí foto skrachovanci  – chudobní duchom i kreativitou, aby chcel byť špecifický, a preformuloval  cudzie vety, prispôsobil ich vlastnému zaužívanému slovníku, dal iné názvy ponúkaným balíkom, alebo sa chcel odlíšiť aspoň istými detailmi.

2. Mal aj tú drzosť, privlastniť si fotografie zahraničných svadobných fotografov. Pri fotografiách bol ale viac obozretný a prefíkanejší, keďže vyberal len fotografov, ktorí si svoje snímky nesignujú menom alebo značkou, slovenským fotografom sa vyhýbal.

Svoje zábery si jednoducho „vygooglil“. Postačilo mu dať do vyhľadávača slovné spojenie WEDDING PHOTOGRAPHER alebo WEDDING PHOTO. týmto spôsobom by hneď aj malé dieťa objavilo na prvej strane vyhľadávača  amerických, anglických, nemeckých fotografov s titulnými zábermi,  s ktorými sa na svojej webstránke teraz hrdí i pán Ricco. Nedal si ani minimálnu námahu pre hlbšiu analýzu webu a väčšiu obozretnosť :)

Ukradnuté svadobné fotografie si zverejnil nielen na vlastnej stránke fotto.sk, ale zaplatil si i reklamu na svadobnom portáli mojasvadba.sk, ktorá nepreveruje pravosť fotografií od platiacich firiem, pri jej registrácii firmy dokonca ani nik  nemusí preukazovať vieryhodné údaje o spoločnosti, ako je to štandardom inde. Takže na podobných stránkach si môže dať reklamu hocaký fušer, hlavne, že  na istý čas zaplatí za zviditeľnenie a pridelený priestor.

Ním prezentované ukradnuté cudzie fotografie sú už naoko veľmi rôznorodé – skôr nesúrodé výstupmi i kvalitou,  bez charakteristického štýlu patriaceho jednému fotografovi, a hlavne nenesú žiadne známky typické pre slovenských fotografov a slovenské prostredie, takže skúsené oko fotografa tieto zábery nepresvedčia o ich autenticite k jednej osobe. Ale medzi nevestami, ktoré nie sú znalcami v odbore fotografia a nemajú vycvičené oko a vlastnú mienku, sa môže stať, že mu naletia. A to aj vďaka tomu, že neváhal cenovo nasadiť svoju latku ako skutočný profesionál s dlhoročnou praxou.

AK MEDZITÝM OPISOVANÝ PÁN FOTOGRAF PREHODNOTÍ SVOJE POČÍNANIE A ZMAŽE NIEČO ZO SVOJEJ STRÁNKY, NEVIDÍM HNEĎ DôVOD MAZAŤ MOJU VÝSTRAHU!

Po jeho mailovej reakcii zo dňa 11.4. 2012, tak ani neučiním.

—————————————

Keď som sa ho chcela ja, ale aj môj manžel Peter, opýtať, čo tým sledoval a nech mi dá patričné vysvetlenie, celý deň nedvíhal telefóny, a na svadobnom portáli na ďalší deň zmenil udané mobilné telefónne číslo, len pre možnosť napísať mu SMS. Preto som zvolila túto formu komunikácie i výstrahy pre týmto fotografom.

Som zvedavá ako bude vysvetľovať, podľa autorského zákona, ako sa ocitli na stránke, ktorá je jeho vlastníctvom, cudzie fotografie, vydávajúce sa za jeho vlastnú tvorbu v oblasti svadobnej fotografie, ale aj cudzie texty a myšlienky!

 

POUČENIE 1 pre klientov

Never fotografom, ktorí majú na ukážku malý počet svadieb. Never tým, co majú z každej svadby po jednej fotke. Na osobnom stretnutí chci vidieť fotografie vo fotoknihach, vytlačené v albumoch, prípadne i metadáta záberov – len tak sa presvedčíš, ci dotyčný nepoužil cudzie internetové náhľady, ktorých veľkosť bráni kvalitnej tlači do papierovej podoby.

POUČENIE  2 pre klientov

Never referenciám  na rôzne  firmy alebo služby od neznámych, neoverených ľudí z internetových fór. Môže sa stať, že ti radu a pozitívnu referenciu  dáva práve podobný odborník, o akom píšem vyššie, a nie spokojný zákazník  – skutočná nevesta.

POUČENIE  1 PRE KOLEGOV FOTOGRAFOV I KLIENTOV

Všetky fotografie poslane „do sveta“  internetu si vždy osignuj. Nedovoľ, aby ani tvoj zákazník použil zábery bez signácie  akýchkoľvek albumov na internete a FB. Znemožníš, alebo eliminuješ ich možné zneužitie vychytralcami typu Ricco.

POUČENIE 2 PRE KOLEGOV FOTOGRAFOV I KLIENTOV

Ak poznáš neseriózne firmy vo svojom okolí, nenechaj si podobné praktiky pre seba! Zverejni ich, píš, informuj! Len tak sa slovenský trh očistí od nánosov špiny neserióznych firiem, fušerov, rýchlokvasných fotografov a nedočkavcov.

Nechcela by som  byť teraz v koži plagiátora, falšovateľa a fotografa, čo neváha použiť klamstvo i zavádzanie potenciálnych klientov do omylu! Slovensko je tak malé, že sa v ňom hneď tak nikto nevytratí z povedomia zákazníkov, a pre zhovorčivé nevesty na internetových fórach to platí dvojnásobne! Naprávať, aj vďaka nim, skazenú reputáciu bude trvať asi veľmi dlho :))) Ale možno pánu Riccovi šlo práve o tento moment a týmto príspevkom  mu urobím len dobrú reklamu. A hlavne, že za ňu nemusí nič zaplatiť! :)))))

Poznámka na záver:

Po vzhliadnutí ukradnutých záberom mi na um zišla aj takáto otázka: „ Nie sú modelingové fotografie na stránke fotto.sk tiež len fotografovými podvrhmi? Nepýši sa nimi ako cudzím perím? Koho asi tak obral o tie zábery, len aby sa dostal do povedomia ľudí a  ich zavádzaním si nahnal k sebe viac potencionálnych klientov?“

Keď mu je blízke vykrádať stránky iných fotografov o texty i fotografie, mohli by v jeho stopách pokračovať i ďalší fotografi? Asi hej!

Čo tak pán Ďureje, keby sme si viacerí svadobní fotografi neodplatne zapožičali, pre svoju vlastnú prezentáciu,  tie „vaše“ umelecké fotky.

Alebo nech sa nimi pochvália mladí nielen slovenskí fotografi, nech sú aj oni borci, keď im zatiaľ chýba skutočná prezentácia!  Ako by ste, Vy sám, potom  hodnotili takúto situáciu?

Aby som sa vyhla napádaniu a osočovaniu z Vašej strany, všetky dôležité náležitosti mám archivované a print-screeny tiež, takže nebude problém zaslať ich aj skutočným autorom. Každý z nich má na svojom webe, okrem „Vami zapožičaných“ fotografií minimálne i mailovú adresu pre prípadnú korešpondenciu. Do albumu, pre podporu mojich tvrdení, som ich pridala na ukážku zatiaľ len niekoľko.

Webový portál mojasvadba.sk, kam fotograf Ricco, umiestnil spolu so zaplatenou reklamou i svadobné fotografie, ukradnuté zahraničným fotografom, má archivované všetky fotografie ktoré boli nahrané firmami do ich firemných prezentácií. Takže aj tento portál disponuje dôkazmi nekalých praktík a zavádzania klientov niektorými fotografmi, ktoré od neho môžu vyžadovať  štátne orgány.

——————————–

V januári 2012 vyšiel na internete článok od ľudí pohybujúcich sa v úplne inej oblasti, akou je primárne poskytovanie fotoslužieb. Podobné praktiky sa dejú i na „inom poli slovenského verejného života. Viac si prečítajte tu.

Poznámka zo dňa 2.4.2012

„Pánu“ fotografovi J.Ď. sa konečne dnes večer uráčilo nenápadne zmazať  inkriminované texty zo svojho cenníka služieb i svadobné fotografie, ako z vlastnej webovej stránky, tak aj z reklamnej stránky pre platiace firmy na http://www.mojasvadba.sk/katalog/ (nahradil ich už vlastnou tvorbou – svadobnými obrazmi). S ukradnutým materiálom však na webe parazitoval viac ako 3 mesiace (najnovšie screeny z jeho stránky mám aj z dnešného dopoludnia, i z tohto večera). Pretože sa zachoval ako správny podliak, bez ospravedlňujúceho slova, tento článok  si ponechám „na pamiatku“ a zároveň i pre výstrahu nevestám, i jemu podobným vychytralcom.

—————————————

Poznámka zo dňa 11.4.2012

Dnes 11.4.2012 som dostala prvú reakciu od tohto pána. Nemal ani toľko odvahy, aby napísal otvorenú odpoveď, či prejavil snahu ospravedlniť sa všetkým, ktorých uviedol ukradnutou zahraničnou foto prácou do omylu. Jeho staré a odskúšané socialistické praktiky realizoval z ničnehovoriacej mailovej schránky virgula@post.sk

Záverom jeho dnešnej úbohej autorskej tvorby, ktorou chcel docieliť urážky, zastrašovanie a znevažovanie mojej osoby i môjho počinu, je jeho nápadité a výrazné vyzdvihnutie skutočnosti, že nepíše v mene fotografa z fotto.sk, čím sa vlastne prezradil a utvrdil v písanom klamstve. Nerešpektujem pritom jeho zbožné prianie z mailu a výstrahu kde mi:

zakazuje obsah ním napísaného dnešného mailu zverejniť :))). Naopak, rada sa s  jeho úbohými myšlienkami podelím s ostatnými.

– neodporúčal mi ani odpisovať na mailovú adresu, pravdepodobne preto, že bola vytvorená  len pre  jediné použitie. Občas mi však robí radosť, vidieť pokorených hulvátov a klamárov usvedčených z vlastného klamstva, ako aj  namyslených júnových blížencov, tak zatiaľ len záverečný pozdrav vytvorený jemu blízkym slovníkom zverejňujem :)

 „Pozdravujem Vás v duchu parafrázovaného sloganu a názvu známej českej komédie „Vrať se do hrobu… a  zostaň pracovať v modelingu, i bývať v Maďarsku, kde Ťa zatiaľ nik nepozná!“

—————————————-

Poznámka po viac ako roku

Dotyčný virtuálny pán skrývajúci sa za nič nehovoriacim anonymným nickom virgula dal o sebe 7.6.2013 opäť vedieť, jeho mailová adresa záhadne ožila, minulý rok sa z nej maile vracali ako nedoručiteľné. Zastieracím manévrom pre oživenie bolo opätovné  podpichovanie a slovný útok, hodnotenie môjho konania a práce, i jeho názoru na mňa, ktorým chce docieliť  zmazanie akýchkoľvek stôp po sebe. Jeho názory sú mi však ukradnuté, podobne ako jeho hodnotenie, pripomínajúce porekadlo: „Skapínajúci kôň najviac kope“.

Moja odpoveď na jeho spätnú odozvu:

odpoved pre virgulu