JARNÉ motívy

 

Jar sa tradične spája s prebúdzajúcou prírodou, zakvitnutými stromami, kvetmi a hlavne blížiacimi sa Veľkonočnými sviatkami. K jej symbolom patria vajíčka, kohútiky, sliepočky, kuriatka, zajačiky, ovečky, zakvitnuté vetvičky, bahniatka, zlatý dážď, narcisy… Pre milú spomienku na fotenie s vašimi deťmi, by sa mali tieto symboly na fotkách vyskytnúť tiež:)

Snažím sa každoročne dopĺňať, či inovovať naše fotopozadia a rekvizity, prípadne z nich vytváram ďalšie zaujímavé kompozície. Všetko v jemných pastelových tónoch, aby výsledné fotky pôsobili nežne a boli oku lahodiace. O technickú stránku sa skvelo stará môj manžel Peter. Spoločný výsledok našich snažení ocenia nielen rodičia detí, počas súkromných fotení, ale i každá materská škola, kam už roky prichádzame za deťmi fotiť.

Pre súkromné fotenia vyberám vhodnú tému ja, alebo spoločne s rodičmi. Motív za školské zariadenie vyberá pani riaditeľka.

Ako pre súkromné, tak aj hromadné škôlkárske/školácke fotenia platí zásadadeti sa fotia pred jedným vybraným pozadím. Oblečenie k nemu doporučím, alebo je na zvážení samotných rodičov a ich estetickom cítení, čo zvolia z domáceho šatníka (zapožičajú od kamarátov), aby fotka nepôsobila gýčovo, len preto, že dieťa je oblečené v nevhodných farbách, alebo druhu oblečenia, ktoré nekorešponduje s danou témou a jeho farebnosťou.

Nie všetky prezentované námety je možné preniesť aj mimo ateliér (niektoré veľkorozmerové fotoplátna, atrapa krbu, veľký biely vintage plot, veľká lavička,… patria výsostne do ateliéru, ale vieme zabezpečiť niečo podobné, menších rozmerov, a tak nájsť vhodnú náhradu k vybranej téme).

Pre rodinné fotenia, dohodnutý počet TOP záberov, vyberá rodič. K dispozícii ich budú mať v elektronickej verzii (za príplatok aj tlačené fotky). Zákazku štandardne odovzdávam cez server, alebo na nosiči DVD/USB. Vnajvydarenejší záber, z nafoteného materiálu, vyberá fotograf. Z neho, podľa zaslanej ponuky, spracuje sadu tlačených fotografií a odovzdá riaditeľstvu školy.

 

PONUKA JARNÝCH/VEĽKONOČNÝCH SCÉN

 

A) EXTERIÉROVÉ FOTENIE

Vonkajšie fotky v prírode/parku/sade/na lúke patria k tým najkrajším. Fotenie je však podmienené ideálnym počasím, teplotou vzduchu a časovými možnosťami fotených osôb, čo sťažuje jeho vhodné načasovanie. Pre materské školy býva hendikepom aj malý školský dvor, ucelené prostredie a príjemné pozadie bez rušivých vnemov za fotenou postavou, ako napr. vysoké betónové ploty, z okolia trčiace domy, dopravné značky, nevhodná orientácia dvora k svetovým stranám…, a tiež z bezpečnostného hľadiska aj nemožnosť presúvať sa s deťmi mimo areál MŠ.

 

 

 

B) INTERIÉROVÉ FOTENIE PRED VYBRANÝM POZADÍM

Keďže máloktorý architekt, pri projektovaní MŠ, myslel na záhony kvetov a zakvitnuté stromy, či pešiu zónu s mestským parkom hneď v tesnej blízkosti zariadenia, pre fotografov exteriérové fotenie zostáva veľakrát len v rovine priania. Ale verím, že sa to jedného dňa zmení. Dovtedy vieme, a musíme, nasimulovať kúsok prírody v triede, aspoň s našim prenosným fotoateliérom a prinesenými rekvizitami.

 

B1) Na lúke medzi fialkami

 

B2) V rozkvitnutom jabloňovom sade

 

B3) V zakvitnutom marhuľovom sade

 

B4) Pod rozkvitnutou čerešňou

 

B5) Pri bielo zakvitnutom kríku

 

B6) Pod kvitnúcim stromom

 

B7) V náručí cyklámenových kvetov

 

B8) Na jarnej lúke

 

B9) Na lúke posiatej margarétkami

 

B10) Pri jabloňových kvetoch

 

B11) Pred bielymi kvetmi

 

B12)  Pred marhuľkovo zafarbeným pozadím

 

B13) S jarnými pukmi kvetov

 

B14) Pred bielym latovým pozadím

 

B15) Pred hnedým latovým pozadím

B16) Pred prírodným pozadím

 

B17) Pred bielym a sivým pozadím

 

B18) Posedenie s kuriatkami

 

B19) Posedenie na lavičke pri plote

 

B20) Starostlivosť o záhradku

velkonocne fotenie atelier

 

B21) Záhrada s tulipánmi

 

B22) So zajkami pri plote

 

B23) So zajkami pri modrom pozadí s rebríkmi

 

B24) Modré pozadie so zajkami a debničkami

 

B25) Maľujeme vajíčka

B26) Jarná téme so zajkami

 

B27) Jar na priedomí vidieckeho domu

 

B28) Jar už prišla do záhrady

 

C) NOVÉ INTERIÉROVÉ SCÉNY pre rok 2019

 

Popri klasickom statickom portrétnom fotení detí som minulý rok vyskúšala s deťmi aj interaktívne fotenie. Teda na fotkách neboli len statickými objektami, ktoré rodičia silili do umelých úsmevov a mali za úlohu meravo sedieť pred pozadím, obklopené rekvizitami, ale boli vtiahnuté do navodenej činnosti, charakteristickej k téme fotenia. U rodičov i detí sa takéto fotenie stretlo s veľkým ohlasom. Deti sa odvďačili svojou zanietenosťou do danej činnosti a vznikli veľmi podarené zábery.

Tento druh fotenia však nie je predurčený pre všetky vekové kategórie. Takéto fotenie vyžaduje od dieťaťa minimálne 3 roky a viac, a čo je veľmi podstatné aj jeho chuť spolupracovať a počúvať  riadiť sa radami a usmernením fotografa, pretože dieťa musí v istom čase, ktorý uzná fotograf za hraničný, s danou činnosťou skončiť a venovať sa inej úlohe. A na toto nie sú všetky deti, v istom veku, ešte pripravené.

Tiež je potrené väčšie množstvo rekvizít, ktoré pri fotení postupne použijeme (aj preto pri niektorých scénach, môžete vidieť doslova záľahu rekvizít potrebných pre postupne nasledujúce kroky k zachyteniu celej činnosti).

K foteniu sú preto predurčené len poddajné a vyspelé deti (s trucovitými a tvrdohlavými deťmi nezmôže nič fotograf, rodič, či psychológ), aby som vo vymedzenom časovom limite nafotila všetko potrebné  a bolo aj z čoho vyberať /nielen zábery monotónnej činnosti zahĺbeného dieťaťa otočeného chrbtom.  Ateliér totiž nemám klasifikovaný ako herňu, ani detský kútik, ale je mojím pracoviskom v ktorom pracujem, a rodičia vyžadujú za zaplatenú službu aj adekvátny produkt. Preto pre vekovo mladšie, alebo nepoddajné deti, zostáva štandardné fotenie tým najvhodnejším riešením.

Rodičia adeptov na interaktívne fotenie sa môžu tešiť na sériu záberov v duchu malých cukrárov/pekárov/kuchárov/maliarov veľkonočných pohľadníc/výrobcov veľkonočných kraslíc, predajcov jarných kvetov…

Pre MŠ viem z týchto scén pripraviť zjednodušenú verziu pre TOP výpovedný záber, nakoľko deti sa v MŠ nefoti pre ucelenú sériu fotografií.

 

 

UKÁŽKY SCÉN PRE INTERAKTÍVNE FOTENIE S DEŤMI

C1) Staráme sa o vtáčiky 1

 

 

C2) Staráme sa o vtáčiky 2

 

C3) Maľujeme veľkonočné kraslice

 

C4) Maľujeme veľkonočné vajíčka pred krbom

 

C5) Maľujeme veľkonočné pohľadnice a obrázky

 

C6) Píšeme veľkonočné pohľadnice a dopisy

 

C7) Hráme sa na kvetinárstvo / záhradníkov a starostlivosť o kvety

 

C8) Pečieme veľkonočné koláčiky

 

C9) Pečieme veľkonočné pečivo

 

C10) Varíme sviatočné menu

 

C11) Vítame jar veľkonočnými zvykmi – oblievačka/šibačka

 

C12) Vítame jar na sedliackom dvore

 

C13) Vítame jar v starej záhrade

 

C14) Pred jarnými prácami

 

C15) Na ľudovú nôtu