Svadobná fotografka – Blanka Golejová

Wedding photo Golejova

foto GOLEJOVA“Žiť aj všedný život naplno, znamená, mať v ňom veľa krásnych spomienok. Bolo by však smutné, nemať tieto chvíle zachytené na fotografiách, a v budúcnosti nemôcť ako, a hlavne na čo, spomínať…!“

Fotografujem rada, s elánom a láskou, ale aj s nevyčerpateľným nadšením a neutíchajúcim nasadením. Do každého obrázku zakaždým vkladám kus jedinečnosti, nehy, citu i vlastnej fantázie!  Blanka Golejová (nielen) svadobný fotograf

 

Najpravdepodobnejším dôvodom, prečo ste navštívili moju webovú stránku býva obvykle dôležitý životný medzník – blížiaca sa svadba. Mnohí z vás sa však na mňa obracajú aj s požiadavkou zhotoviť zaujímavé, pôsobivé a citové umelecké civilné fotografie zamerané hlavne na osobný portrét, alebo z dôvodu vlastniť  pekné  a moderné, niečím odlišné od konkurencie rodinné, novorodenecké, detské, tehotenské imidžové, či len reportážne fotografie z osláv, hostín a firemných akcií. Rada, a s láskou, sa týchto úloh pokaždé zhostím a zo spoločného výsledku máme radosť obe strany:)

———————————-

Vyhľadať a objednať vhodného svadobného fotografa, ktorý dokáže zhotoviť jedinečné a neopakovateľné svadobné fotografie býva často tým najnáročnejším momentom pred svadbou. Svadobné fotografie majú byť nabité nielen svadobnou atmosférou, úžasnou energiou, citom a láskou zobrazovaných osôb, ale skvelý fotograf vie do nich vložiť maximum aj zo seba samého a svojho tvorivého ducha. Dokáže ich okoreniť i skvelým nápadom, zakomponovať do zaujímavého prostredia, a spolu s vašim pričinením, im vdýchne tú správnu veľavravnú šťavu a jedinečnú dušu.

„Keď fotograf pri práci rozdáva okolo seba pohodu, úsmev a pokoj, pre svoju prácu  vyhľadáva pozitívne emócie, a súčasne tvorí i nevšednú krásu, vracia sa mu to naspäť ako pozitívny bumerang. Všetko vyššie popísané, spoločne s vašim poďakovaním a spätnými ohlasmi,  je zakaždým  pre mňa tým najväčším ocenením a zadosťučinením, ktoré dáva môjmu pracovnému životu potrebný zmysel.“

Verím, že moje fotografie Vás oslovia, ako stovky párov, z minulých rokov, pred Vami. Lebo deň, kedy si dvaja zaľúbení ľudia povedia navzájom svoje „ÁNO“, si chce každý zachovať v spomienkach, čo najdlhšie. K tomu účelu slúži práve zaujímavá svadobná fotografia, spolu s novinkou, tzv. svadobnou fotoknihou.

O svadobnej fotografii

Spôsobov, ako sa dajú zvečniť momenty zo svadobného dňa, je viac. Jedným z nich je aj svadobná fotografia, ktorá patrí k najťažším dokumentárnym žánrom, pretože udalosti toho dňa majú špecifickú atmosféru a priebeh. Sú neopakovateľné, často spontánne, ale aj nepredvídateľné …, na svadobných fotografiách musia byť ale zhmotnené dokonale, a všetky.

Kvalitná svadobná fotografia je mixom kreatívneho portrétu, reportážneho štýlu a umenia. Má zachytiť krásu a výnimočnosť každého okamihu, city a pocity svadobného páru a samotných svadobčanov, ale aj všetky detaily svadobného dňa. Pokiaľ nemáte pre ich zdokumentovanie k dispozícii spoľahlivého, overeného a kvalitného fotografa, tak ani najluxusnejšie šaty, účes, vizáž, hotel, svadobné menu, či program pre hostí, nebudú zárukou kvality vašich fotografií, či pôjde o ich technickú alebo estetickú úroveň.

Úloha svadobného fotografa

Hlavnou úlohou profesionálneho svadobného fotografa je schopnosť reagovať na všetky nepredvídané zmeny, situácie a okolnosti svadobného dňa, byť maximálne sústredený a kedykoľvek pripravený pre ten správny záber, často je to vcelku 14 hodín  i viac, bez prestávky. A to nepočítam ďalšie dni po svadbe, kedy je potrebné nasnímané zábery aj spracovať.

Okrem toho má fotograf, počas fotenia, klásť dôraz na prirodzenosť zobrazovaných ľudí, byť kreatívny a s nekonvenčným prístupom. Má brať na zreteľ aj priania a predstavy svojich klientov, ale zároveň si má zachovať i vlastný štýl pre svoju prácu.

Výsledkom takého prístupu a postupu sú potom veselé, živé, zaujímavé a nenútené snímky, bez nudných a neprirodzených póz. Z takýchto  fotografií, aj po rokoch, vyžaruje láska, neha a radosť. Po svadbe sa na ne budete radi a dlho dívať a s láskou a potešením, vracať aj v ďalších  rokoch.

Krásy Slovenska vo fotografii

Rodné Slovensko mám nesmierne rada. Aj vďaka mojej fotografickej profesii a neustálemu cestovaniu mám možnosť vidieť, sledovať a hodnotiť jeho vývoj a súčasné premeny, ale i obdivovať jeho prírodné krásy a zachovanú históriu v jeho kultúrnych a technických pamiatkach. Od roku 2003, kedy som prešla na profesionálnu dráhu, som stihla „krížom-krážom“ prechodiť, to naše krásne Slovensko,skoro celé. Preto ma nezaskočí otázka zákazníkov o tom, kde sa dá fotiť, alebo čo zaujímavé z daného exteriéru použiť, aby boli fotografie jedinečné a iné.

Najbližším mi je ale rodné mesto Bratislava, ktoré poznám asi najdôvernejšie. Preto ma veľmi mrzí, že v nedávnej minulosti z jeho historických budov veľa ubudlo, a aj napriek súčasnej prísnej legislatíve sme stále svedkami toho, že s mnohými budovami sa nakladá tak, akoby absentoval zákon pre ich ochranu a ochota kompetentných zasiahnuť. Zrejme sa z nášho podvedomia vytratila úcta nielen k dávnej histórii, ale aj k práci vytvorenej predchádzajúcimi generáciami. Napriek tomu, čo nám pre súčasnosť ponúka okyptené Staré mesto v Bratislave, sa dá aj v tom mále, nájsť vhodné zákutie pre očarujúce a jedinečné pozadie.

Svojou krásou a poetickosťou za Bratislavou nezaostávajú ani iné slovenské mestá, či mestečká a obce, kde som fotila. Patria k nim napr. Pezinok, Malacky, Trnava, Nitra, Hlohovec, Trenčín, Trenčianske Teplice, Rajecké Teplice, Považská Bystrica, Ružomberok, Banská Bystrica, Dubnica, Žilina, Zvolen, Detva, Tatranská Lomnica, Poprad, Levoča, Kežmarok, Sládkovičovo, Kolárovo, Levice, Nové Zámky, Komárno, Dunajská Streda… Každé mi niečím prirástlo k srdcu a v mysli zostali i krásne spomienky, nielen na tieto mestá, ich historické časti, hrady, zámky, kaštiele, kostoly a múzeá, ale hlavne na milých a otvorených ľudí, ktorých som tam stretla a zažila.

Krásne zábery, ale pod mojou taktovkou vznikajú aj vo voľnej prírode, na kopcoch a stráňach, tiež v parkoch, záhradách, pri jazerách, priehradách, ruinách starých opustených hradov… Všade tam sa dá zažiť s klientmi neopakovateľný a vzrušujúci deň, s výhľadom do ďalekého okolia, kde sa cítime i vzdialení od ruchu veľkomiest a bežných problémov sveta.

Pri jednom z takých krásnych chvíľ v roku 2010, po fotení na ruinách hradu Divín, cestou na svadobný obrad, za doprovodu skladby U2 a ich úžasnej skladbe Beautiful Day, po nádherne kľukatej vozovke vedúcej rozprávkovým údolím ku kostolu na Raticovom vrchu, som pred nevestou a ženíchom vyslovila vetu, ktorá mi dodnes rezonuje v ušiach: „Pre takýto deň, krásu oblohy, okolité hory a pocit voľnosti na duši, sa naozaj oplatí žiť!“

Možnosti ďalšieho fotenia

Profesia svadobného fotografa ma nielen nesmierne napĺňa, ale aj zaväzuje neustrnúť, zlepšovať a zdokonalovať sa. Aj po 12-tich rokoch v tejto brandži pociťujem pri práci rovnaké nadšenie a elán, ako na jej začiatku. Povzbudením a hnacím motorom mi je nielen môj manžel Peter, s ktorým sme aj akýsi rivali – navzájom nepriamo súťažíme, ale aj fakt, že sa moje zábery verejnosti páčia a zákazníci sa ku mne vracajú s objednávkou na civilné, portrétne, snúbenecké, detské, rodinné fotenie, a zaujímavá a neodolateľná je aj ponuka od firemných klientov alebo médií.

Chvíle (nielen) pred svadbou

Ak sa rozhodnete práve pre mňa a  moje fotografické služby, ste presvedčení,  že práve moje fotografie spĺňajú Vaše predstavy o zaujímavých a nekonvenčných (nielen svadobných) fotografiách. Preto mi bude cťou stretnúť sa s Vami niekoľko týždňov alebo mesiacov, pred termínom Vašej svadby, a dohodnúť ďalšie detaily.

Už dnes sa teším nielen na váš svadobný deň, na premiéru vašich svadobných šiat, účesu, vizáže, ale hlavne na zaujímavé zábery, do ktorých sa počas fotenia vkladám celou svojou mysľou i dušou. Fotenie je pre mňa celoživotná vášeň, hobby i práca zároveň. Potrebujem tvoriť a byť tvorivá, no stereotyp ma ubíja. Preto každú kolekciu fotografií, i z rovnakého prostredia, ak mi to umožníte a budete aktívne spolupracovať, vytvorím inak!

Poďakovanie

Všetkým Vám, s ktorými som sa počas predchádzajúcich fotení stretla, patrí jedno veľké „Ďakujem“. A to zato, že dávate mojej práci i môjmu životu neustály zmysel! S mnohými som sa za roky zblížila tak, že sa z nás stali i rodinní priatelia. Vďaka tomu spoločne zdieľame pocit vzájomnej spolupatričnosti, ktorí sa v dnešnej hektickej dobe medzi ľuďmi vytráca. Ale my, vďaka nemu vieme, že aj v chladných veľkomestách, a uponáhľanom svete, nie sme sami a máme pre koho žiť.

Ako sa mi darilo, a darí, vo svete krásnych emócií a fotografie, máte možnosť vidieť sami na celej tejto mojej novej webovej stránke, ktorú si graficky i obsahovo spravujem sama. Stala sa tak mojím virtuálnym pracovným nástrojom a spojivkom medzi mnou, prezentovanou prácou a okolitým svetom plným konkurencie a boja o to, kto je lepší. Viac z mojej tvorby nájdete v záložke FOTOGALÉRIA. Pre tých, čo radi čítajú, poslúžia mnou napísané a mojimi  fotografiami ilustrované, RADY, TIPY, a  NOVINKY, ale aj overené odporúčania a spísané rady pre budúce nevesty, v mojom virtuálnom sprievodcovi svetom svadby „Bedeker (nielen) pre nevestu“.

Na záver

„Každý človek z vašej minulosti žije ako tieň vo vašej mysli. Dobrý alebo zlý, všetci vám však pomohli napísať váš príbeh života a formovať osobu, ktorou ste dnes.“  (Doe Zantamata). 

Ja k tomu citátu ešte dodám: „Všetkým, ktorí ste vstúpili do toho môjho života, v podobe anjelov, či čertov, a pričinili ste sa o formovanie a rozvoj mojej osoby, patrí vďaka!  Po Vašom spoločnom pričinení tak pred Vami stojí silná, hrdá a úspešná žena, ktorá sa nebojí pozrieť nikomu do očí, plní si svoje sny, riadi život podľa vlastných predstáv, pomáha iným… Ale aj zachytáva neopakovateľné, jedinečné emócie a vytvára, možno práve pre Vás, ktorí čítate tieto riadky, tie najúžasnejšie reálne obrazy zo života.“

 

                                                                                                                     Blanka GOLEJOVÁ (nielen) svadobný fotograf