Cenník FOTENIE SVADBY – Okrajové podmienky a Obsah zákazky

                         

          1. OKRAJOVÉ PODMIENKY

 Povolanie svadobného fotografa vykonávam ako SZČO, na platné živnostenské oprávnenie.
 
 15 slnecnice pole svadba
 
1. Napriek tomu, že som rodenou Bratislavčankou, svadby fotím nielen na celom území Slovenska, ale aj v Čechách, na  Morave a v susednom Maďarsku i Rakúsku.
Svadobný deň každého z vás nie je pre mňa, ako svadobného fotografa, unifikovaným produktom alebo službou, skôr veľmi individuálnou záležitosťou. Akceptujem a zohľadňujem aj klientove špecifické časové a objemové nároky, požiadavky, či predstavy. Výsledná cena za každú nafotenú svadbu tak môže byť dosť rozdielna.
 
2. Cenu za svadobné fotoslužby v hlavnej svadobnej sezóne (v období apríl až november), ovplyvňuje rozsah požadovaného fotenia, predstavy a finančné možnosti klienta, časový rozsah fotenia, objem služieb a jeho výber. Záujemca si môže vybrať z ponuky 4  štandardných svadobných balíkov. Viacej informácií o balíkoch služieb a ich okrajových cenách, nájdete tu.  Ak Vaše predstavy nespĺňa ani jedna z ponúkaných možností, spoločne s vami, vytvorím neštandardný balík služieb 
 
3. Cena nafotenia časti svadby začína od 100  
 
4. Cena svadobného fotenia mimo svadobnej sezóny (január až apríl, november až december) vychádza pre klienta cenovo priaznivejšie – na základe dohodnutej ceny.
 
5. Pri požiadavke 2 svadobných fotografov, pracujúcich na svadbe súčasne, výslednú cenu určím podľa konkrétnych požiadaviek záujemcov na osobnom stretnutí.  Ďalším svadobným fotografom je môj manžel Peter www.fotograf-svadba.sk
 
6. Pri  svadbách konaných mimo môjho bydliska účtujem k cene za svadobné fotenie aj režijné náklady na dopravu (z BA na miesto konania svadby a späť) vo výške 0,30 €/km.  Ak zákazník zabezpečí fotografovu dopravu na vlastné náklady táto položka mu nebude účtovaná.
 
7. Pri svadbách presahujúcich vzdialenosť 150 km od môjho bydliska, obvykle cestujem už deň vopred. K režijným nákladom fotografa pripočítam i  náklady na ubytovanie. Nemám problém ani s ubytovaním v rodine, zákazníka, v tom prípade vás to nestojí nič naviac.
 
8. Na ďalšie vaše otázky k svadobnému foteniu a priebehu svadobného dňa, zodpoviem na osobnom stretnutí. Postačí mailom požiadať o termín a presný čas stretnutia. Na každý prijatý mail odpovedám spravidla do 24 hodín.
 
9. Na čo nezabudnúť pred samotným stretnutím s fotografom?  Ako nájsť toho správneho a kvalitného fotografa – odborníka i empatického  človeka v jednom ? Ako sa vyhnúť zradným úskaliam neserióznosti? Prospešné rady, ako sa orientovať v dnešnom svete, v spleti internetových ponúk a odporúčaní na fotografov a ich prácu, nájdete  v tomto článku.
 
10. Ešte pred stretnutím s fotografom, si môžete prečítať zaujímavé články v záložke Rady a tipy od fotografa. Na mnohé otázky adresované fotografovi, tak dostanete odpoveď už skôr.Otázky, ktoré ste tam nenašli, si pripravte už dnes, aby ste na ne nepozabudli.
 
11. Tí z Vás, ktorí chcú mať svoju svadbu dokonalú, isto uvítajú moje dlhoročné skúsenosti, poznatky a vedomosti zachytené a zhrnuté v sprievodcovi svetom svadby – vo virtuálnej knihe s príznačným názvom „Svadobný bedeker (nielen) pre nevestu.
Pripravovala som ho dlho a myslím, že aj dôsledne. Preto verím, že informácie v ňom plne vystihnú všetko, s čím sa nevesta pred svadbou stretá a veľmi prácne vyhľadáva odpovede cez internet alebo dostupnú literatúru. Tu ich nájde na jednom mieste, v zjednodušenej verzii, a kompletné. Dovolím si tvrdiť, že sa mi podarilo v tejto svadobnej príručke zachytiť všetko, s čím sa na mňa na stretnutí klienti  obracajú, ale nájdete tam aj veľa prospešných informácií zo svadobnej praxe.
 
12. Mnohí z vás sa pýtajú aj naUzatvorenie písomnej zmluvy o vytvorení diela“. Podľa Občianskeho zákonníka uzatvorenie zmluvy nie je povinnou záležitosťou. Pre právne účely je postačujúcou aj ústna dohoda, ale ja radšej odporúčam napísať si dohodnuté detaily napr. do emailu. Obe zmluvné strany tak spísané všetky náležitosti, o ktorých sa ústne/telefonicky dohodli, ako: rozsah fotenia, časovú dĺžku, cenu za služby, platobné podmienky… Taktiež dôležité informácie nájdete zhrnuté aj vo vypracovaných VOP, ktoré sú vám k dispozícii. Je teda na každom klientovi, či bude trvať aj na spísaní zmluvy, alebo nie. Každopádne pre obe strany, na základe týchto dokumentov, sú ich práva obhájiteľné.

 
 

2. ČO OBSAHUJE HOTOVÁ ZÁKAZKA

1) DVD nosič s nafotenými zábermi zo svadobného dňa – z jednotlivých častí svadby obsahuje vytriedené, postprodukčne spracované a dodané zábery, podľa vopred objednaného balíka služieb.

Pre štandardný fotobalík KOMPLET a MIX  sa počet vytriedených, spracovaných a dodaných záberov spravidla pohybuje okolo počtu 500 až 1500 ks fotografií. Pre každú jednu svadbu je výsledný počet záberov individuálny. Ovplyvňujú ho priobjednané položky, ako aj počet pozvaných hostí, druh obradu, vybraná časová dĺžka exteriérového fotenia ako aj svadobnej hostiny, rozsah programu hostiny,  jeho rôznorodosť, chuti hostí spolupodielať sa na zábave, a pod.

2) INTERNETOVÉ NÁHĽADY ďalšia zložka na DVD/USB obsahujúca všetky odovzdané zábery pre tlač fotografií, ale tieto sú zmenšené a doostrené. Fotografie sú určené pre potreby exportu na internet alebo zasielanie mailom (pre  klienta slúžia hlavne pri mailovej korešpondencii, pre zriadenie  internetových albumov, či albumov na sociálnych sieťach).

3) PAPIEROVÉ FOTOGRAFIE – súčasťou zákazky  v úhrnnej sume nad 200€ je aj vytlačená vzorka portrétnych fotografií z exteriérového/interiérového štylizovaného fotenia, formátu 13x18cm  (pri objednávke do 200€ si ich klient môže priobjednať za paušálnu sumu). Ich výber robí fotograf . Zábery tiež súčasne poslúžia ako ukážka požadovanej kvality tlače pre fotolab, ktorý si klient vyberie, keď nezohľadní dobre mienené odporúčania od fotografa.

4) ĎAKOVNÁ KARTA koláž zo 6 portrétnych fotografií, s menami mladomanželov a termínom svadby, formátu 13x18cm. Určená je napr. pre zaslanie najbližšej rodine, poďakovanie hosťom za účasť na svadbe alebo za svadobné dary, prípadne i ako dodatočné oznámenie kamarátom a priateľom o vstupe do stavu manželského (môže a nemusí byť súčasťou objednávky)

5) PREDSVADOBNÉ civilné fotenie / Rande fotkybudú súčasťou zákazky, keď klient prejaví záujem , objedná si tento druh fotenia a priplatí.  Nafotiť  ich možno v ľubovolnom období pred konaním svadby.  Ukážky nájdete tu>>

6) SLIDE SHOW zo svadobného dňa – bude súčasťou zákazky, keď klient prejaví záujem a priplatí si. Aký produkt sa skrýva pod Slide show? Ukážky nájdete tu>>

7) SVADOBNÁ FOTOKNIHA / fotoknihy – bude súčasťou zákazky, keď klient prejaví záujem, podpíše protokol, spíšeme potrebné vstupné údaje. Nasledne za objednané knihy zaplatí príslušnú sumu. Od roku 2016 máme v ponuke aj lacnejšiu variantu fotokníh. Aký produkt sa skrýva vo fotoknihe? Ukážky nájdete tu>>

8) Fotografia na plátno / obraz – spracovanie a naformátovanie vybraného záberu/ov z odovzdaného DVD  pre zadaný rozmer rámu/plátna/posteru, bude súčasťou zákazky, až keď klient prejaví záujem a odsúhlasí cenu. Ukážka fotoplátien

Poznámka:

1. Autor fotografií (fotograf) udeľuje zároveň klientom pôsobiacim nielen na území Slovenskej republiky, ale hlavne v anglosaských krajinách, súhlas na ďalšie súkromné nekomerčné použitie fotografií – teda ich voľné kopírovanie a šírenie.

2. Súhlas vyžaduje hlavne platná legislatíva v krajinách EÚ, GB a USA.

3. Súhlas sa nevzťahuje na tretie osoby.

 

3. FORMÁTY PAPIEROVÝCH FOTOGRAFIÍ

1) Exteriérové/interiérové portréty svadobného páru sú naformátované pre rozmer fotografií 13×18, 15×21, 18×25, 21x30cm, alebo viac.

2) Zábery zo svadobného obradu a svadobnej hostiny štandardne na 10×15 cm.

3) Na rozhodnutí samotného fotografa  je, ku ktorým fotografiám vo farbe zvolí aj ich monochromatickú verziu – čiernobiele alebo hnedé (sépiové) fotografie, ktoré budú tiež súčasťou zákazky.

4) Pre štandardný foto balík MIX sa počet odovzdaných záberov zvyčajne pohybuje okolo 500 záberov, často i viac. Konkrétne číslo je pre každú svadbu individuálne. Závisí ako od počtu svadobných hostí, druhu svadobného obradu a jeho dĺžky, tradícií a zvyklostí zrealizovaných na svadbe, tak aj od pestrosti programu pre hostí (teda aký program mal pripravený a zrealizoval samotný DJ či starejší, ale tiež ako sa dokázali samotní svadobní hostia baviť a zabávať).

4. DÔLEŽITÉ POZNÁMKY

20 exterier svadba v prirode 22 bozk na poli svadbaFotografie na svadobne oznamenie

1) Posúdenie a výber záberov pred ich finalizáciou je v plnej kompetencii samotného fotografa.

2) Surové – neupravené zábery a zábery,  ktoré neprešli  výberom, neposkytujem.

3) Počas svadobnej hostiny nerobím pre svadobčanov prezentáciu zo surových  nafotených záberov získaných počas svadobného dňa, považujem to za neprofesionálne. Mladomanželia i pozvaní hostia  majú vidieť  až finálny výsledok  a dokonalé zábery,  nie niekoho dostávať do rozpakov, či hanby z nekvalitného make-upu, spotených tvárí, nevhodných grimás  a gest… Tiež bude na samotných mladomanželoch zvážiť, ktoré zábery budú verejne prezentovať  a čo chcú, aby videlo ich okolie.

4) K odovzdanému foto materiálu dávam mojim klientom súhlas len pre ich súkromné, nekomerčné šírenie a kopírovanie.

5) Ako autor fotografií – ich zhotoviteľ, v súlade s autorským zákonom, vyžadujem pre verejnú prezentáciu mnou nasnímaných  fotografií, použitie len signovaných záberov – internetových zmenšenín, ktoré dostáva každý klient  spoločne so zábermi určenými pre tlač papierových fotografií. Len  k takýmto záberom, dávam klientom súhlas k ich prezentácii vo verejných albumoch, či pre ich zasielanie mailom, alebo pre poskytnutie svadobným dodávateľom.

6) Ako dodávatelia mojich klientov (patria sem hlavne: svadobné salóny a agentúry, kaderníčky, vizážistky, kvetinárky, cukrárky, hotely, catering, autopožičovne, a pod.), tak aj samotní zákaznícifotené osoby, môžu použiť signované zábery pre ich nekomerčné využitie len bez akýchkoľvek následných zásahov do ich obsahu – teda bez dodatočných úprav, orezov, výrezov, a len s logom autora fotografie. 

7) Ak tieto inštrukcie niekto z nich nedodrží, najskôr ich dôrazne upozorním. Ak  na to nereflektujú, z mojej strany nastupujú kroky v zmysle platného autorského zákona.

 

Ak Vás moja práca zaujala, a máte chuť zažiť skvelý deň s profesionálnym fotografom, napíšte na mail blanka@golejova.sk

Pre kopírovanie, prenos, šírenie, alebo publikovanie akejkoľvek časti textu, nielen priložených fotografií, z mojej webovej stránky sa vzťahujú všetky ustanovenia platného autorského zákona, a je to možné len po písomnom súhlase autora textu.

Pre ilustráciu boli použité fotografie nafotené mnou, ale i mojim manželom Petrom Golejom ( www.fotograf-svadba.sk). Touto cestou mu ďakujem za ich poskytnutie. Vďaka tiež patrí našim klientom, bez ktorých pričinenia, by nevznikli spoločné nápady a neopakovateľné úžasné momentky, ktoré prispeli k dokonalej a výstižnej  ilustrácii mojich textov, venovaných práve vám, ktorí ich čítate a mnohým sú neoceniteľnou pomocou.